Yabancı Dil Sınavları

Yabancı dil sınavları birçok kurum tarafından dil yeterliliğimizi ölçmek amacıyla yapılır. Her sınavın geçerli olduğu kurum ve geçerlilik süresi farklılık göstermektedir. Sadece Türkiye’de geçerli olan sınavlar haricinde yurt dışında geçerliliği olan sınavlarda oldukça ilgi görüyor. Tüm bu yabancı dil sınavlarını kısaca tanıtmak gerekirse;

TOEFL (Test of English as a Foreign Language) ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce dil bilgisini ölçmek amacıyla yapılan bir sınavdır. Amerika’da ETS (Educational Testing Service) tarafından yapılıyor ve dünyanın birçok yerinde düzenleniyor. Toplam 4 saat 15 dakika süren bir sınavdır. Sınav içeriğinde okuma, dinleme, konuşma ve yazma bölümleri vardır. Türkiye’de Ankara, İstanbul ve İzmir’de sınavlar yapılmaktadır. En yüksek puan 120’dir. 

IELTS (International English Language Testing System) genel eğitim (GT) ve akademik eğitim (AC) olarak iki şekildedir. Sınav sonucunu eğitim amacıyla kullanmak isteyenler AC, göçmenlik gibi kullanmak isteyenler GT’yi seçmektedirler. Sınav okuma, yazma, dinleme ve konuşma olarak dört aşamadan oluşur. Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır ve 2 yıl geçerlilik süresi vardır. 

TOEIC (Test of English for International Communication) ETS’nin iş İngilizcesine yönelik hazırladığı bir sınavdır. Akademik hayat ve yükselme aşamalarında geçerlidir. Birçok ülkede üniversite giriş şartı olarak kabul edilir. Tüm dünyada bilinen bir sınavdır. Toplam sınav süresi 2 saat sürer. Dinleme ve okuma olarak iki bölümdür. 

Pearson Academic bilgisayar tabanlı akademik bir İngilizce sınavıdır. Akademik İngilizcesini kanıtlamak zorunda olan ana dili İngilizce olmayan kişilerin okuma, konuşma, dinleme ve yazma becerilerini test eder. Sınav tek oturum ve 3 saat sürmektedir. 

Yurtdışında Geçerli Olmayan Yabancı Dil Sınavları

YDS (Yabancı Dil Sınavı) Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) kararı ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin yaptığıyabancı dil seviyesi ölçme sınavıdır. Yazılı bir sınavdır. Çoktan seçmeli sorular mevcuttur. 80 soru için 150 dakika süre verilmektedir. Devlet kurumları, yüksek öğretim kurumları gibi yerlerde geçerliliği vardır. E-YDS ise bilgisayar üzerinden yapılan YDS sınavıdır. 

YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) sosyal, fen ve sağlık gibi alanlardaki dil becerilerini ölçmeye yönelik yapılan bir sınavdır. 

Bu sınavlara hazırlanırken uzman kişilerden destek alarak sınavlara hazırlanmak oldukça önemlidir. Boğaziçi Elit Eğitim Kurumları İngilizce yeterlilik sınavları hakkında deneyimli bir kurumdur. Bu tür sınavlarda her alandan yeterlilik ölçüldüğünden püf noktaları bilerek hazırlanmak sizi daha iyi bir puan alarak öne çıkaracaktır.