TOEFL 

TOEFL (Test of English as a Foreign Language) dünyaca bilinen bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. ETS (EducationalTesting Service) tarafından yapılır ve merkezi Amerika’dır. Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri başta birçok ülkede geçerliliği vardır. Üniversite, yüksek lisan ve doktora öğrencileri için geçerli bir puan türüdür. Göçmenlik, oturma izni ya da çalışma vizelerini çıkarmak için bu puan türü kullanılır. Ülkemizde YDS denkliği vardır TOEFL puanına sahipseniz YDS puanınız yerine saydırabilirsiniz. Kurum ve bankalarda TOEFL puanı ile dil tazminatı alabilirsiniz. Özel sektörlerde de TOEFL dil puanınız size artı katacaktır. Pilot alımlarında da kullanılır. Türkiye’de bütün üniversiteler ve ÖSYM tarafından kabul edilir. Okuma, dinleme, yazma ve konuşma olmak üzere dört aşamadan oluşur. En yüksek puan 120 puandır. 

IELTS

(International English Language Testing System) IELTSçalışmak ya da eğitim görmek isteyen kişilerin İngilizce seviyelerini ölçmek amacıyla girdikleri yeterlilik sınavıdır. Uluslararası geçerliliği olan ve birçok ülkede kabul edilen bir sınavdır. Profesyonel kurumlar, göçmenlik büroları gibi kurumlar IELTS puanı talep edebilir. Ülkemizde birçok üniversite IELTS puanını kabul etmektedir. Okuma, dinleme, yazma ve konuşma olarak dört aşamadan meydana gelmiştir. 9 puan üzerinden hesaplama yapılır. Academic ve General olmak üzere iki türü vardır. AcedemicIELTS farklı ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için gerekli olan puandır. General IELTS ise göçmenlik, çalışma amacıyla farklı ülkelere gitmek isteyenlerden talep edilen puandır. Okuma ve yazma bölümlerinde farklılık gösterir. Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Geçerlilik süresi ise 2 yıldır. 

YDS

YDS (Yabancı Dil Sınavı) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’nin düzenlediği yabancı dil yeterlilik sınavıdır. Yüksek lisans öğrenimine başlayacak lisans mezunları, doktora öğrenimi görmek isteyen kişiler,diş hekimliği uzmanlık sınavına (DUS) ya da tıpta uzmanlık sınavına (TUS) girecek kişileri, KPSS’ye girerek yabancı dil puanı isteyen kamu kurumları, dil tazminatı almak isteyenler ya da yurt dışı görev nedeniyle yabancı dil bilgisini kanıtlamış olmak isteyen adaylar YDS sınavına girerek puan almaları gerekmektedir.  Akademik kadrolarda YDS puanının geçerlilik süresi sınırsızdır. Test ve çoktan seçmeli şekilde sorular sorulur. 80 soru için 150 dakika süre verilir. E-YDS ise bilgisayar ortamında kağıt kalem olmadan yapılan YDS sınavıdır. İçerik olarak aynıdır tek fark bilgisayar ortamında gerçekleşmesidir. 

TOEFLIELTS ve YDS sınavları önemli yeterlilik isteyen sınavlardır kurs desteği ile yardım alınabilir. Elit Özel Ders kurumları bu konularda oldukça deneyimli bir kadroya sahiptir.